Na správném způsobu založení trávníku závísí ve značné míře kvalita travní plochy po celou dobu jeho trvání i náklady na pěstování. Pokud požadujeme opravdu kvalitní trávník je třeba počítat s finančními prostředky nejen na vybudování závlahového systému, ale i náklady na vodu. Takový trávník musí být zároveň intenzivně a pravidelně hnojen, často sečen, ošetřován proti chorobám, plevelům a doséván. Jestliže tyto podmínky nebudeme moci dlouhodobě plnit nemůžeme počítat ani s tím, že nám nově založený trávník vydrží. Podmínkou zachování dobrého stavu trávníku je i správné navržení a vybudování cest.
Setý trávník
Nejvhodnějším termín výsevu je 2.polovina dubna, eventuelně 1.polovina května, kdy je půda již dostatečně prohřátá a půdní profil po zimě nasycen vláhou. Při možnosti závlahy lze s úspěchem vysévat trávy i v pozdějším období, v létě však vycházející rostlinky trpí nedostatkem vzdušné vlhkosti, a to i v případě, že je v půdě vody dostatek. V tomto období zato vzchází méně plevelů. Výsev provádíme secími stroji.
Travní koberce
Travní koberce se předpěstovávají na jiných pozemcích a slupují se v pruzích s kořenovou vrstvou 1-2 cm ( někdy i více ) v šíři 0,3m nebo i větších. Povrch, na který se pokládá je třeba připravit jako pro výsev. V prvních dvou měsících je třeba zavlažovat častěji. Po této době již může být trávník dostatečně zakořeněn a je možno přiměřeně ho zatěžovat. Výhodou tohoto způsobu založení je možnost výběru již hotového trávníku podle jeho vzhledu, dosažení okamžitého estetického efektu a částečně i protierozivního účinku. Odpadá práce s hubením plevelů, doséváním nevzešlých míst aj. Pokládku lze provádět i později na podzim, kdy by se trávy z výsevu již nestačily vyvinout. Nevýhodou je vyšší cena.